Menu Zamknij

Dzień Szkocji w naszej szkole…

Szkoci obchodzą Dzień Świętego Andrzeja – Święto Narodowe Szkocji w ostatni dzień listopada. Na ulicach pojawiają się parady, ludzie ubrani w tradycyjny szkocki kilt w kratę tartan grają na dudach i tańczą Céilidh.

Patron Szkocji  Św. Andrzej został zabity na krzyżu 30 listopada 60 roku n.e. dlatego właśnie ten dzień przypada na celebrację patrona. Symboliczny znak X, który znajduje się na fladze Szkocji i nawiązuje do śmierci świętego, który zginął podobnie jak Jezus, lecz na krzyżu ułożonym na kształt litery X.

Flaga Szkocji – to jedna z najstarszych flag w Europie.

Na początku IX wieku Szkoci walczyli z królem Northumbrii. W przeddzień decydującej bitwy ich wódz w modlitwach prosił o wsparcie samego św. Andrzeja. Rano gdy tylko się rozjaśniło nad terenem walki, na błękitnym niebie ukazały się chmury ułożone w kształcie krzyża. Szkoci zrozumieli to jako boży znak i ruszyli do walki. Była zaciekła i wielu poległo, ale całą batalię wygrali. Kilkadziesiąt lat później królestwo Northumbrii przestało istnieć. Na cześć tego wydarzenia Szkoci umieścili na swojej fladze biały krzyż na niebieskim tle. Flaga Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom) powstała z połączenia flag Anglii, Szkocji i Irlandii.

My także, podczas Dnia Szkocji w naszej szkole, bawiliśmy się poznając szkockie tańce, podróżując po zielonych górach, zamkach i jeziorach… (fotorelacja)

Skip to content