Menu Zamknij

Listopad miesiącem pamięci i patriotyzmu

Historia Polski obfituje w wiele ważnych i doniosłych wydarzeń. Niemal każdy miesiąc moglibyśmy nazwać miesiącem pamięci narodowej, walki o polski język, kulturę i tradycję. Pod tym względem listopad jest szczególnie wyjątkowy, stanowi symbol miłości do Ojczyzny, ukazuje walkę o wolność, wiarę, zwycięstwo.

Miniony październik i listopad były w naszej szkole okresem intensywnej pracy w tym zakresie. Nadszedł czas na podsumowanie.

Nasza szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, której celem jest pielęgnowanie pamięci o ważnych rocznicach, wydarzeniach i postaciach historycznych. Każdego roku nasi uczniowie odwiedzają i porządkują miejsca pamięci w parku „Kwitnąca Akacja”, w którym znajdują się: zachowane obeliski nagrobków pochodzące ze starego trepczańskiego cmentarza; Kwatera Katyńska – ustanowiona dla upamiętnienia zbrodni katyńskiej; kamień upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 r.; kamień z inskrypcją Pamięci żołnierzy wyklętych; tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. i inne.

P. Bogusława Kaczmarska zorganizowała na głównym korytarzu szkoły wystawę ku pamięci księdza proboszcza Piotra Rymarowicza. 10 maja b. r. odszedł do Pana po nagrodę duszpasterz, nauczyciel, miłośnik polskiej historii, któremu zawdzięczamy wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym.

9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pt. „Być patriotą dziś” w celu uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Przedstawienie zostało ponownie zaprezentowane 20 listopada dla lokalnej społeczności w kościele parafialnym w Trepczy i poświęcone świętej pamięci księdzu Piotrowi Rymarowiczowi, który był gorącym patriotą.

Ponadto kolejny raz włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” poprzez wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” 10 listopada o symbolicznej godzinie 11:11.

Cześć i chwała Bohaterom!

Skip to content