Menu Zamknij

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci i ich prawa.

Ten rok jest szczególny. Trudny dla nas wszystkich, ale szczególnie trudny dla dzieci w miejscu, w którym jeszcze przed epidemią koronawirusa, sytuacja była tragiczna. Takim miejscem jest Jemen, kraj, w którym od 5 lat toczy się wojna. Dzieci w Jemenie doświadczają wielu problemów: braku dostępu do czystej wody, pełnowartościowej żywności, czy właściwej opieki medycznej. Aż 2 miliony dzieci w tym kraju nie chodzi do szkoły. Wiele z nich cierpi z powodu głodu, każdego dnia walcząc o przetrwanie. Wojna to jedyna rzeczywistość jaką znają. Codzienność, w której funkcjonują, nie daje im szansy na szczęśliwe dzieciństwo.

Jak nasza społeczność szkolna  włączyła się w akcję „Pomoc dla Jemenu”?

Zrealizowaliśmy trzy  zaproponowane aktywności związane z akcją pomocową na rzecz dzieci w Jemenie:

  • „Lepszy świat dla dzieci w Jemenie”  – każdy uczeń klasy 4,5,6  mógł stworzyć pracę plastyczną, obrazującą wizję lepszego świata dla dzieci w tym kraju. Prace wzięły udział w konkursie szkolnym.
  • „Wspólna podróż po Jemenie” – dzieci wraz z najbliższymi zapoznały się z sytuacją rówieśników w Jemenie, podczas wspólnego oglądania w domu lub w czasie lekcji prezentacji przygotowanej przez UNICEF, przybliżającej trudną sytuację dzieci w tym kraju. Następnie porozmawiały o tym, co powinno się zmienić, aby prawa dzieci w Jemenie były respektowane.
  • „Sprawdź, co wiesz o prawach dziecka” – dla wszystkich dzieci i ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, przygotowany został quiz on-line. Pytania poświęcone zagadnieniom praw dziecka nawiązujące do sytuacji dzieci w Jemenie to doskonały sposób na wspólną naukę w domu, połączoną z zabawą!

Pamiętaliśmy o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF Polska zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszystkich działaniach podejmowanych 20 listopada w Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i 10 grudnia w Dniu Praw Człowieka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W sytuacji, kiedy dla zdrowia swojego i innych musimy zachować bezpieczny dystans, bądź pozostać w izolacji, postaraliśmy się, aby 20 listopada i 10 grudnia w naszej szkole i domach uczniów zagościł kolor niebieski. Niebieski rysunek przyklejony na szybie okna, niebieski strój podczas lekcji to doskonały pomysł pokazania solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie.

Skip to content