Menu Zamknij

Profilaktyka w odcinkach- odsłona piąta

Realizując cykliczne  zadania Szkoły Promującej ZdrowieProfilaktyka w odcinkach zaprosiliśmy na spotkanie z uczniami klasy 7-8 lekarza ZOZ w Sanoku panią doktor neurolog Agnieszkę Kowalik – Gałuszkę.

Na początku Pani doktor  opowiedziała uczniom, czym zajmuje się dziedzina nauki, jaką jest neurologia oraz zaznajomiła słuchaczy z chorobami, które diagnozuje na co dzień zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Zwróciła  uwagę na konieczność badań, jakie należy wykonać w związku z:  zawrotami lub bólami głowy, drżeniem mięśni, zaburzeniami snu, wiotkością ciała, problemami z koncentracją uwagi i pamięcią.  Powyższe objawy nie muszą, ale mogą wskazywać na różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Wiele z nich występuje już u małych dzieci.

Pani doktor przedstawiła też prezentację na temat padaczki i jej objawów oraz sposobów udzielania pierwszej pomocy. Zwróciła uwagę na bardzo często występujące wśród młodych osób omdlenia, w których może dojść do niedotlenienia mózgu. Podpowiedziała, jak należy wtedy postąpić i co zrobić.

 Na koniec spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Jednym  z nich było pytanie o tiki nerwowe. Neurolog odpowiadając, zauważyła, że mogą mieć one różne podłoże, zawsze trzeba je obserwować i konsultować , włączyć do diety magnez i nie zwracać osobie z tikami uwagi na nie, aby objawy się nie nasiliły.

Spotkanie wzbogaciło naszą wiedzę o chorobach układu nerwowego, co jest istotne, gdyż mają one wpływ na pracę całego organizmu. Układ nerwowy to system, który odpowiada za integrację wszystkich działań ciała człowieka, m.in. odbiera i przetwarza bodźce. Ponadto, wprawia w ruch układ szkieletowy i mięśniowy, jak również koordynuje pracę wszystkichnarządów.

Pani doktor podkreśliła, jak ważna jest obserwacja i szybka reakcja, gdyż może ona uratować komuś życie np. w przypadku udaru. W razie zauważenia niepokojacych objawów u siebie lub bliskich warto udać się do neurologa, gdyż to właśnie on zajmuje się leczeniem chorób układu nerwowego.

Skip to content