Menu Zamknij

Społeczno-edukacyjna akcja „Żonkile”

W kwietniu nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w społeczno – edukacyjnej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. Tematem przewodnim tegorocznej akcji była miłość. Towarzyszyły jej słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie „Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.” Organizatorzy akcji Żonkile zachęcali do zastanowienia się nad pytaniem, czym była i co znaczyła miłość w getcie, a także jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

W naszej szkole w akcji wzięli udział uczniowie z klasy siódmej i ósmej. W trakcie jednej z lekcji historii uczniowie klasy siódmej wysłuchali opowiadania stworzonego specjalnie na potrzeby akcji przez Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele”, które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Natomiast uczniowie klasy ósmej obejrzeli film pt. „Muranów – dzielnica Północna”. Projekcję filmu oraz opowiadanie uzupełniły prezentacja oraz karty pracy, które wprowadzały uczniów w tematykę II wojny światowej, holocaustu i losu ludności żydowskiej. Podkreślały również znaczenie postaw mających wiele wspólnego z miłością: empatii, wrażliwości na krzywdę innych oraz poświęcenia na rzecz potrzebujących.

 Akcję na terenie szkoły przeprowadziły p. A. Mąka i p. A. Bochenek. 

Skip to content