Menu Zamknij

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

W dniach 12-18 listopada 2018 roku został zorganizowany w Polsce jedenasty Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.

Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.

W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosiła uczniów, nauczycieli i przedsiębiorców do udziału w programie Otwarta firma. Dla przedsiębiorstwa to wspaniała okazja do promocji oraz nawiązania nowych kontaktów w środowisku lokalnym, szkoła natomiast otrzymuje możliwość wzbogacenia swojej oferty edukacyjne o ciekawe zajęcia przygotowujące uczniów do planowania ścieżki edukacyjnej. Uczniowie klasy 8 i 3 gimnazjum pod opieka pań: Bożeny Zarzyka i Wioletty Burdziak-Zabłotny odwiedzili w ramach tygodnia przedsiębiorczości Hutę Szkła „Justyna” w Sanoku.

Właściciel huty pan Jan Kikta rozpoczął nasze zwiedzanie zakładu pracy od wprowadzenia młodzieży w historię powstawania szkła Pierwsze wyroby z materiałów podobnych do współcześnie znanego szkła wytwarzano w różnych miejscach na świecie, m.in. w Fenicji już w III tysiącleciu p.n.e., przez wlewanie roztopionego szkła do form. Przez następne wieki udoskonalano stosowane do tego technologie (m.in. metody utrzymywania masy szklanej w jednolitej temperaturze, domieszkowanie surowca, barwienie itp.) i narzędzia (najważniejszym z nich jest tzw. piszczel – długa, cienka rura, której koniec szklarz zanurza w tyglu pieca, „przylepiając” w ten sposób kroplę roztopionego szkła, do której wdmuchuje z drugiego końca powietrze z płuc, cały czas obracając piszczelą i kształtując powstający na jej końcu pęcherz miękkiego szkła). Następnie mogliśmy zobaczyć jak powstają przedmioty szklane od samego początku (wrzucanie rozdrobnionego szkła do pieca), aż do pięknych kolorowych efektownych flakonów, misek, itp.

Skip to content