Menu Zamknij

17 marca – Dzień Irlandii w naszej szkole…

Saint Patrick’s Day /Saint Paddy’s Day – Dzień Św. Patryka

Dzień Świętego Patryka (St. Patrick’s Day) przypada 17 marca, to święto narodowe Irlandii, a Święty Patryk jest jej patronem. Według legendy urodził się pod koniec IV wieku w dzisiejszej Anglii. Gdy był młodym chłopcem, został porwany (to be kidnapped) i przewieziony do Irlandii (Ireland), gdzie pracował jako pasterz (a shephard). W Irlandii spędził aż sześć lat, po czym udało mu się uciec (to escape) i wrócić do domu rodzinnego, gdzie został księdzem (a priest). Minęło kilka lat i Patryk wrócił do Irlandii, by nawracać pogan (pagans) na chrześcijaństwo (Christianity).

Święty Patryk przy pomocy trójlistnej koniczynki (shamrock) tłumaczył poganom koncepcję Świętej Trójcy (the Holy Trinity). Spędził wiele lat nawracając ludzi na chrześcijaństwo, zmarł 17 marca, ale historie o jego poświęceniu i czynach były opowiadane przez lata.

Z Dniem Świętego Patryka kojarzy się kolor zielony, ponieważ to barwa narodowa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy, ale także symbolizuje budzącą się wiosnę i koniczynę, która przynosi szczęście. W tym dniu nie tylko Irlandczycy ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a nawet farbują na ten kolor włosy i zarost. Na

A my w tym dniu bawiliśmy się tak…(patrz: fotorelacja)

Skip to content