Menu Zamknij

Konkurs Irlandia – zielona wyspa/Dzień Świętego Patryka

Irlandzka legenda …

Leprechauns są to zielone krasnale, które mieszkają w Irlandii. Podania ludowe mówią o nich, że uwielbiają sztuczki, żarty i psikusy, a także, że spędzają swój czas robiąc bądź naprawiając buty. Mają garnek ze srebrem i garnek ze złotem, ale są bardzo skąpe. Jeśli ktoś otrzyma od nich monety, to na jego ręce natychmiast zamieniają się w popiół lub zeschnięte liście, a tak naprawdę wracają do poprzednich właścicieli, czyli zielonych skrzatów. Wieść głosi, że Leprechauns bardzo to złoto kochają i ukrywają je skrzętnie na samym końcu tęczy.

Leprechauny znają miejsca, w których zakopane są skarby, są to często gliniane naczynia wypełnione do pełna złotem. Nawet jeżeli jeden z zielonych skrzatów zostanie złapany i zdradzi to miejsce, to kosztowności nie odda łatwo, stąd wzięło się powiedzenie, że skarb leprechauna leży „po drugiej stronie tęczy” (czyli jest nie do zdobycia).

Legenda głosi także, że gdy spotkamy Leprechaun to musimy patrzeć skrzatowi prosto w oczy, aby nie zniknął. Wtedy możemy poprosić go o trzy życzenia a zostaną one przez niego spełnione. Powodzenia! Good Luck!

A oto nasze prace konkursowe w znacznym stopniu inspirowane irlandzką legendą… (patrz: fotorelacja).

Skip to content