Menu Zamknij

Dzień Języków Obcych

Granice mojego języka są granicami mojego świata

(Ludwig Wittgenstein)

Znajomość języków obcych stwarza wiele możliwości i otwiera drzwi do świata, o czym przekonali się zarówno ci najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie naszej szkoły. Obejrzeli oni bowiem, w ramach Dnia Języków Obcych, prezentację teatralną „Wielka Brytania wczoraj i dziś” oraz wzięli udział w kilku quizach językowych, podczas których zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi różnych języków obcych (rozpoznawanie ich ojczystego kraju, określenie narodowości wysłuchanej piosenki, pochodzenie prezentowanych słówek i znaczeń). Odpowiedzi udzielane za pomocą podnoszonych kolorowych karteczek (niebieskie lub czerwone) sprzyjały dobrej zabawie i podnosiły temperaturę sali oraz rozbudzały emocje uczestników spotkania.

Z kolei z przedstawienia uczniów klasy piątej widownia dowiedziała się wielu przydatnych rzeczy na temat współczesnej Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej, czyli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Uczniowie spotkali się z postaciami już historycznymi (Królowa Elżbieta II), a także muzycznymi (zespół The Beatles), czy też wymyślonymi, bowiem na scenie pojawili się bohaterowie z filmu (James Bond, Robin Hood) oraz literatury angielskiej (Sherlock Holmes, Doktor Watson), nie zabrakło także potwora z Loch Ness czyli Nessie. Tematyczna muzyka budowała nastrój grozy lub akcji a specyficzny angielski humor nie rozbawił nikogo aż do łez, za to Szkot Angus, w spódniczce w kratkę grający wirtuozowsko na dudach, wywołał uśmiech na wielu twarzach.

Co więcej, w scenie finałowej okazało się, że śpiewana na całym świecie, a napisana przez szkockiego poetę Roberta Burnsa, pieśń o przyjaźni „Auld Lang Syne” to nasza popularnapiosenka „Ogniska już dogasa blask”. Oby jej przesłanie trwało bez względu na to z jakiego kraju pochodzimy i jakim językiem się posługujemy.

(…) Nie zgaśnie tej przyjaźni żar, co połączyła nas,
Nie pozwolimy, by ją starł nieubłagany czas.

Skip to content