Menu Zamknij

Dzień Języków Obcych

EAST, WEST, HOME’S BEST
(Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej)

W związku z 15 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej został zorganizowany w naszej szkole 16 maja br. Dzień Języków Obcych, w którym wzięły udział klasy od czwartej szkoły podstawowej do trzeciej gimnazjum wraz z najmłodszymi uczniami z klasy pierwszej. Uczestnicy prezentowali min. symbole i kulturę danego kraju oraz strój narodowy, danie regionalne i podstawowe słowa w języku państwa lub regionu: Irlandii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii (Szkocja), Niemiec i Włoch. Wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem i pomysłowością, gdyż nie zabrakło pysznego francuskiego sera pleśniowego, irlandzkiego chleba z żurawiną a także irlandzkiego puree. Z zaciekawieniem słuchaliśmy legendy o stworze mieszkającym w jeziorze Loch Ness, melodii szkockiej The Road to The Isles oraz szkockiego hymnu Flower of Scotland, oglądaliśmy krótką scenkę w wersji niemieckiej oraz podziwiali stroje irlandzkie, hiszpańskie, francuskie, szkockie, włoskie i niemieckie. Nie zabrakło interesujących rekwizytów: flag narodowych, zielonej koniczynki shamrock, potwora Nessie, instrumentu ludowego zwanego dudami (nasza góralska kobza), szkockich kratek oraz weneckich masek.

W drugiej części naszego spotkania uczniowie świetnie bawili się językami obcymi, ponieważ odgadywali zarówno pochodzenie polskich wyrazów, jak i znane melodie w języku: bułgarskim, rumuńskim, węgierskim, tureckim, greckim, arabskim, francuskim, włoskim i niemieckim…. Niemałą trudność sprawiło zebranym tłumaczenie angielskich powiedzonek lub idiomatycznych przysłów. Każdy z uczestników Dnia Języków Obcych brał aktywny udział w naszej zabawie, gdyż dysponował karteczkami w dwóch kolorach (czerwonym i niebieskim), którymi udzielał odpowiedzi. Było głośno i wesoło, gdyż prawidłowym odpowiedziom towarzyszył aplauz oraz jęk rozczarowania, gdy nie udało się trafić z doborem koloru.

Gimnazjaliści wykazali się znajomością języka niemieckiego w mini konkursie przygotowanym przez panią Barbarę Janus, a finałowa piosenka w języku angielskim śpiewana na dwa głosy ’’Are you sleeping Brother John” (Panie Janie, Panie Janie rano wstań…) zakończyła spotkanie z kulturą i tradycją krajów Unii Europejskiej.

ALL IS WELL THAT ENDS WELL
(Wszystko dobre, co się dobrze kończy)

Dzień Języków Obcych przeprowadziły nauczycielki języka angielskiego
panie Mariola Gorczyńska i Agnieszka Bochenek.

Skip to content