Menu Zamknij

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Co roku 5 listopada animowani bohaterowie przypominają o sobie i zapraszają do wspólnego świętowania. W roku 2023 ten szczególny dzień łączy się z 100. rocznicą Disneya. Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych.

Sama bajka stanowi historię starą jak świat; w VI w p.n.e., grecki bajkopisarz imieniem Ezop pisał pierwsze zbiory opowieści ze zwierzętami w rolach głównych.  Kolejnym słynnym twórcą bajek był Charles Perrault, któremu zawdzięczamy Śpiącą Królewnę, opowieść o Czerwonym Kapturku i legendarnego Kota w Butachbraciom Grimm Jasia i Małgosię, Królewnę Śnieżkę czy Kopciuszka. Jako że bajka ma swój początek w tradycji ustnej, trudno przypisać ich autorstwo konkretnym twórcom. Słynne opowieści mają swoje rozmaite wersje, różne wątki, a nawet inne zakończenia!

Najpopularniejsze wersje bajek zawdzięczamy amerykańskiemu animatorowi, który ma na koncie 59 nominacji do Oscara. Pierwszy krok na drodze Disneya do wielkości postawiła pewna miłośniczka zatrutych jabłek.Mowa o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, która to bajka zadebiutowała jako pierwsza pełnometrażowa animacja Disneya w 1937 roku. Czym jednak byłby Disney bez pewnej uroczej myszki – Myszka Mickey to pierwsza postać, którą Walt Disney nie tylko stworzył, ale też własnoręcznie narysował i użyczył jej głosu w pierwszym animowanym filmie dźwiękowym pt. Parowiec Willy. Premiera bajki przypadła na 18. listopada 1928, dzięki czemu co roku tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Myszki Micke.

Polska też może poszczycić się kultowymi bajkami. Przez lata mogliśmy oglądać na ekranie podwórkowe przygody psiaka o imieniu Reksio i towarzyszyć Koziołkowi Matołkowi podczas jego niestrudzonej wędrówki do Pacanowa.  W polskiej animacji nie brakuje sławnych misiów, takich jak Miś Uszatek czy Miś Kolargol, znajdą się rozbrykane kotki, takie jak Filemon oraz żądni przygód bracia Bolek i Lolek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do świętowania na najróżniejsze sposoby. W naszej szkole 7 listopada, klasy I – III przygotowały przebieraną imprezę. Dzieci przyszły przebrane za ulubione postacie z bajek. Był bajkowy quiz, gdzie mogły sprawdzić swoją wiedzę o bajkach i wyłonić spośród siebie ”Znawcę Bajek” i zdobyć drobne nagrody.

Klasa III zaprosiła wszystkich do wspólnego czytania, dzięki czemu można było poznać nowe oblicza tytułów znanych z ekranu. Klasa II zaproponowała zabawy ruchowe m.in. z zatrutym jabłkiem.  Klasa I przygotowała kukiełkowe przedstawienie teatralne. Zaprezentowano również teatrzyk kamishibai – jest to technika czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Była to bajka o Brzydkim kaczątku – na jej podstawie ogłoszono dla chętnych konkurs plastyczny. Imprezę przygotowały i poprowadziły Panie: Anna Rychlicka, Krystyna Buczkowicz, Magdalena Zubel, Bogusława Kaczmarska i Agnieszka Gajos.

Skip to content