Menu Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 Marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku, przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W naszej szkole z tej okazji pojawiła się wystawa prac uczniów klasy VIII. Uczniowie na lekcjach historii poznali działalność podziemia antykomunistycznego oraz najsłynniejszych żołnierzy, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski, nazywanych dziś żołnierzami niezłomnymi lub wyklętymi. Między innymi Danuta Siedzikówna „Inka”, Witold Pilecki „Witold”, Józef Franczak „Laluś”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, Franciszek Jaskulski „Zagończyk”. W ramach pracy nad tymi tematami wykonali pracę projektową – biogram jednego z Żołnierzy Wyklętych. Musimy pamiętać o ich świadectwie męstwa, niezłomnej postawie patriotycznej i przywiązaniu do tradycji niepodległościowych, o krwi przelanej w obronie Ojczyzny.

Skip to content