Menu Zamknij

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony 1 marca.  Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 r., aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku, przeciwstawiali się narzuconej siłą władzy komunistycznej. W naszej szkole pojawiła się wystawa z okazji tego Święta. Na wystawę złożyły się prace uczniów oraz materiały udostępnione przez IPN. Musimy pamiętać o świadectwie męstwa tych Żołnierzy, niezłomnej postawie patriotycznej i przywiązaniu do tradycji niepodległościowych, o krwi przelanej w obronie Ojczyzny. Warto przytoczyć fragment piosenki Tadeusza Sikory, umieszczony na jednej z tablic, upamiętniających Żołnierzy Wyklętych:

„Hardy ich kark – tchórzliwy świat
Zamknąć chce w zwojach niepamięci
Choć tyle już minęło lat
Nadal żołnierze to wyklęci
Nie zamknie ust cmentarny dół
Niepamięć ran też nie zabliźni
Bo dzięki nim jeszcze się tlą
Resztki honoru mej Ojczyzny”.

Skip to content