Menu Zamknij

Spotkanie z ratownikami medycznymi

Każde życie jest cenne i należy o nie dbać, a w sytuacjach zagrożenia należy umieć je ratować. Aby uświadomić uczniom naszej szkoły jak jest to ważne, w ramach realizacji zadań profilaktycznych „Profilaktyka w odcinkach”, przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa oraz zajęć z wychowawcami 1 marca zostało zorganizowane spotkanie z ratownikami medycznymi. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca ratownika medycznego oraz jakich sprzętów używa w swojej pracy. Ponadto ratownicy przypomnieli numery alarmowe oraz w jaki sposób powinno się wzywać pomoc dla osób poszkodowanych. Pokazali jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz jak pomóc osobie poszkodowanej zanim pojawi się fachowa pomoc medyczna. Ratownicy wyjaśnili, dlaczego te czynności są tak ważne w pierwszych minutach.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się wskazówki związane z ułożeniem ciała poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz ćwiczenia praktyczne na fantomie. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych, aktywnie wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratowników medycznych.

Przyjazd zaproszonych gości do naszej szkoły był doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego oraz wdrażania dzieci do udzielenia pomocy poszkodowanym. Niewątpliwie czas spędzony z ratownikami w przyszłości przyczyni się do uratowania komuś życia.

Spotkanie zakończyło się podziękowaniami ze strony uczniów, nauczycieli oraz Pani Dyrektor jednocześnie obiecując, że zdobyta wiedza będzie wykorzystana odpowiedzialnie.

Bardzo dziękujemy studentom ratownictwa medycznego UP im. Jana Grodka w Sanoku za instruktaż. 

Skip to content