Menu Zamknij

„Nie święci garnki lepią”

12 października uczniowie klasy pierwszej i drugiej uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w sanockim Skansenie. Podczas warsztatów prowadząca opowiadała o garncarstwie, które się rozwijało na naszym terenie, a szczególnie o Mrzygłodzie, gdzie praktycznie w każdym domu był warsztat garncarski. Dzieci poznały zagrodę garncarską, piec do wypalania gotowych wyrobów, sprzęt jakiego wówczas używano m. in koło garncarskie, przy którym każdy mógł usiąść i wypróbować jego działanie.  Następnie, w myśl zasady „Nie święci garnki lepią” rozpoczęły pracę z gliną. W wyniku tego powstały piękne przedmioty (kubki, filiżanki) oraz zwierzątka z gliny, które każdy mógł zabrać na pamiątkę do domu.

Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszył się Rynek Galicyjski, gdzie można podziwiać karczmę z kręgielnią, pocztę, urząd gminy, aptekę, remizę strażacką, domy żydowskie oraz warsztaty: stolarski, zegarmistrzowski, fryzjerski, krawiecki, szewski, piekarski i fotograficzny. Wycieczka do Skansenu dostarczyła wszystkim miłych wrażeń, a muzealna lekcja na długo pozostanie w naszej pamięci. Z pewnością tam wrócimy.

Skip to content