Menu Zamknij

Niecodzienna profilaktyka. Gdzie szukać pomocy?

Uczniowie kl. 6, 7 i 8 wybrali się do Sanockiego Domu Kultury na spektakl pt. Hejter przygotowany przez Teatr Profilaktyczny Alertwe Wrocławiu.. Na przykładzie bohaterów, mogli obserwować, jaki wpływ na życie drugiego człowieka mają nieuczciwe działania w sieci, jak: kradzież tożsamości, włamanie na cudze konto, publikacja zdjęć bez zgody uwiecznionych na fotografii osób, dążenie do celu bez względu na osoby i okoliczności. Historia bohatrów pokazała, że warto się zastanowić nad tym, co piszemy i jakie zdjęcia umieszczamy w mediach społecznościowych.

Po spektaklu odbyły się warsztaty profilaktyczne na temat cyberbezpieczeństwa. Aktorka uświadomiła wszystkim, że musimy się przeciwstawiać mowie nienawiści na co dzień, bronić poniżanych i zastraszanych, a przede wszystkim szukać pomocy, jeśli sami doświadczyliśmy hejtu. Warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami hejt nie jest bezkarny. Konsekwencją prawną obraźliwych lub agresywnych komentarzy w sieci może być kara grzywny, ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności.

Prowadząca przekazała również nr telefonów, gdzie można szukać pomocy w walce z hejtem.

116 111 – TELEFON ZAUFANIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY – Bezpłatny i anonimowy telefon dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon dostępny jest codziennie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzieci i młodzież mogą także zarejestrować się na stronie internetowej i napisać wiadomość do konsultantów pełniących dyżur online.

800 12 12 12 – DZIECIĘCY TELEFON ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA – Bezpłatna telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Osoby dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. Telefon jest czynny codziennie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

801 615 005 – DYŻURNET. PL – Zespół ekspertów NASK, działający jako punkt kontaktowy do zgłaszania nielegalnych treści w internecie, szczególnie związanych z seksualnym wykorzystywaniem dzieci. Zgłoszenia o potencjalnie nielegalnych treściach można przekazywać za pomocą formularza, na adres e-mailowy lub przez infolinię 801 615 005.

800 100 100 – TELEFON DLA RODZICÓW I NAUCZYCIELI W SPRAWIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECI.

CERT Polska – STRONA O BEZPIECZEŃSTWIE W INTERNECIE

P o l i c j a – CENTRALNE BIURO ZWALCZANIA CYBERPRZESTĘPCZOŚCI

Skip to content