Menu Zamknij

Społeczno – edukacyjna akcja „Żonkile”

W kwietniu nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w społeczno – edukacyjnej akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Jej celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim. Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. W naszej szkole w akcji wzięli udział uczniowie z klas IV – VIII. We wszystkich klasach zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez muzeum Polin. Uczniowie obejrzeli filmy pt. „Muranów – dzielnica Północna”, „Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz „Było – nie ma – jest”. Projekcję filmów uzupełniły prezentacje oraz karty pracy, które wprowadzały uczniów w tematykę II wojny światowej, holocaustu i losu ludności żydowskiej. W ramach akcji 19 kwietnia na ternie szkoły rozdane zostały również papierowe żonkile. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach ukrywających się w ruinach getta cywilach w 1943 roku. Akcję na terenie szkoły przeprowadziły p. A. Mąka i p. A. Bochenek.

Skip to content