Menu Zamknij

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia, obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętniający blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit. Byli to m.in. oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy i uczeni, a także artyści.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń w Parku „Kwitnąca Akcja” w Trepczy odbyła się szkolna uroczystość z tej okazji. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali i zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przypominający o zbrodni katyńskiej i jej ofiarach. Wiersze oraz piosenki zachęciły do refleksji i kierowały myśli odbiorców w stronę Katynia w 1940 roku. Na zakończenie, po zainicjowanej przez Księdza Proboszcza modlitwie  w intencji pomordowanych w Katyniu oraz w intencji 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, uczestnicy obchodów złożyli białe i czerwone róże oraz zapalili znicze przy posadzonych 13 lat temu Dębach Pamięci, pod symbolicznymi głazami upamiętniającym: Kapitana Michała Józefa Serednickiego, porucznika Bolesława Juliana Baranowskiego, porucznika Mariana Aleksandra Hanusiewicza, Aspiranta Policji Państwowej Wiktora Dziurzyńskiego.

Na korytarzu szkolnym jest dostępna okolicznościowa wystawa pt. „Zbrodnia Katyńska 1940 – pamiętamy.”

Skip to content