Menu Zamknij

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                                                               Wisława Szymborska

W dniu 29 września po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

W naszej szkole uczniowie klasy 1,2 i 8 również przyłączyli się do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Celem akcji było promowanie głośnego czytania, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania oraz kształtowanie wśród dzieci postawy czytelniczej. W ramach akcji w kl. 1 i 2 dzieci poznały wybrane przygody Gangu Słodziaków. Następnym punktem był czas na rozmowy o przeczytanych utworach, a także o tym, dlaczego warto sięgać po książki. Natomiast uczniowie klasy 8 w ramach akcji czytali fragmenty wybranej przez siebie książki dla młodzieży pt. „Makary” E. Jodko – Kula.

O pozytywach jakie niesie głośne czytanie warto mówić dużo i często, stanowi ono bowiem wielką skarbnicę korzyści. Czytanie książek pozwala przeżyć wspaniałe emocje, a głośne czytanie z kolegami, rodzeństwem, rodzicami dodatkowo jest okazją do budowania więzi i spędzania wspólnie czasu. Książki wspierają rozwój psychiczny dziecka, zacieśniają więzi emocjonalne, pomagają w budowaniu poczucia własnej wartości, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów, poszerzają wiedzę, wzbogacają słownictwo. 

Skip to content