Menu Zamknij

Rok 2022 – Rokiem Józefa Wybickiego

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Józefa Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Ten polski pisarz i polityk zmarł 200 lat temu, 10 marca 1822 w Manieczkach, w Wielkopolsce. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Pieśń Legionów Polskich” we Włoszech, która później została ogłoszona polskim hymnem narodowym, jako „Mazurek Dąbrowskiego”. W związku z tym we wrześniu w naszej szkole pojawiła się okolicznościowa wystawa upamiętniająca Józefa Wybickiego, Mazurek Dąbrowskiego i Legiony Polskie. Na wystawę złożyły się materiały udostępnione przez portal „Niepodległa” oraz prace uczniów klasy 6, którzy w ubiegłym roku szkolnym, na lekcjach historii poznawali losy Legionów Polskich, postać Józefa Wybickiego i Jan Henryka Dąbrowskiego oraz historię „Pieśni Legionów Polski” – dzisiejszego hymnu narodowego.

Skip to content