Menu Zamknij

Święto Narodowe Trzeciego Maja

 „Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna.” (Seneka Młodszy)

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Czteroletni 3 maja 1791 r. Ustawy Rządowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesna konstytucja. Celem przyświecającym jej twórcom było ratowanie naszej Ojczyzny, której terytorium zostało częściowo zaanektowane w wyniku I rozbioru.

Z tej okazji, 28 kwietnia odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia, podczas której uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny obejmujący kilka scen. Stanowiły one przeplatankę spotkań i rozmów prowadzonych przez matkę z synkiem z 1805 r., szlachciców z 1788 r. i mieszczek z 1791 r. na temat zaborów, sytuacji społeczno-politycznej ówczesnej Polski oraz okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 maja. Całości dopełniły recytowane wiersze, pieśni o tematyce patriotycznej i piękne stroje naszych uczniów. Przedstawienie zostało ponownie zaprezentowane 30 kwietnia dla lokalnej społeczności w kościele parafialnym w Trepczy.

Dziękujemy p. A. Mące, p. J. Śliwiak i p. M. Zubel za pomoc w realizacji akademii i zapraszamy do obejrzenia zdjęć: p. M. Sabat i p. N. Szybka.

Skip to content