Menu Zamknij

Szkolny konkurs HALLOWEEN PROJECT 2019

Tradycja angielska Halloween (Święto Duchów) nadal wzbudza duże emocje, zatem warto wspomnieć jej historię.
2000 lat temu, na ziemiach angielskich, gdzie dziś znajduje się Irlandia, mieszkali Celtowie. W dawnych czasach celtyckich, 31 października mieszkańcy osad ubierali się w zwierzęce skóry by odstraszyć duchy, które, jak wierzono, wychodziły w tę niezwykłą noc na ziemię. Przebierańcy chodzili od domu do domu wykonując krótkie przedstawienia w zamian za jadło. Robili to głównie biedni, którzy za tzw. „ciasteczka duszy” modlili się za zmarłych członków rodziny . Otrzymując jadło (dziś zamienione na cukierek) mogli być syci, a mieszkańcy domostw wierzyli, że ich bliscy uzyskają spokój dzięki modlitwom przebierańców.
Z czasem, wraz z migrującymi, uciekającymi przed głodem Irlandczykami, Halloween, w połowie XIX wieku dotarł także do Stanów Zjednoczonych i tam również poznano zwyczaj „Trick or treat”.
Wydrążona dynia, w której stoi świeczka nazwana została Jack-o’-lantern. Na początku jednak lampki robiono z buraków, rzepy lub nawet ziemniaków. Dopiero po odkryciu Ameryki Jack-o’-lantern przybrała pomarańczową twarz dyni. Dynia wygrała z innymi warzywami zapewne ze względów praktycznych: była większa, a więc łatwiej było ją wydrążyć oraz było w niej więcej miejsca na świeczkę. Jack-o’-lantern symbolizowała dusze zmarłych, którzy nie zaznali spokoju, a światło z tej latarni miało oświetlać im drogę…
(źródła: www.szkolnictwo.pl, www. nac.com.pl,www.angielskizm.blog)
Tegoroczny szkolny konkurs Halloween obfitował w różnorodne lampiony wykonane z dyni, ale pojawiły się także inne owoce jesieni (brokuł, kabaczek, kasztany). Wystawa pokonkursowa – jak zawsze – wzbudzała emocje i cieszyła się dużym zainteresowaniem a jury nagrodziło najciekawsze prace, nie zapominając przy tym o tradycyjnych cukierkach.
Nagroda główna: Oliwia Biodrowicz (Kraina Straszaków)
Nagrodzone prace: H. Lisowski, I. Iwaniszyn, J. Patulak, K. Lisowski, Sz. Bartkowski, M. Makowski
Wyróżnienia: K. Woźniak, A. Pawlecki, P. Stec, W. Kocyłowska

„Treat or Trick, Trick or Treat…”
Poczęstunek lub psota, psota lub poczęstunek…

Skip to content