Menu Zamknij

Uczymy o prawach dziecka i ich przestrzegamy

W Polsce od 31 lat obowiązuje Konwencja o Prawach Dziecka. Te wszystkie spisane prawa i obowiązki uczniowie naszej szkoły przypomnieli nauczycielom, pracownikom szkoły oraz koleżankom i kolegom z poszczególnych klas. Nasza szkoła od lat propaguje tę tematykę, organizując corocznie Dzień Praw Dziecka.
Tym razem uczniowie pod czujnym okiem p. W. Burdziak- Zabłotny i p. B. Zarzyki przygotowali inscenizacje baśni: „Kopciuszek”, „Królewna na ziarnku grochu” i „Czerwony Kapturek”. Ponieważ doszło do naruszenia praw dziecka, w świecie baśni pojawia się przedstawiciel UNICEF-u, który staje w obronie pokrzywdzonych i uczy bohaterów, że każde dziecko ma prawo m. in. do życia bez przemocy, do wypoczynku, życia i rozwoju, czy informacji. Poleca również dorosłym, aby zapoznali się z ważnym dokumentem- Konwencją o Prawach Dziecka i dokładnie go przestudiowali. Wszyscy dorośli: Macocha, Królowa i Wilk wyciągnęli wnioski i obiecali, że zmienią swoje zachowanie.
Inscenizacja była formą przybliżenia tematyki praw dziecka najmłodszym. Dodatkowo uczniowie wysłuchali recytacji wierszy i piosenek w wykonaniu starszych kolegów i koleżanek. Wszyscy zebrani przypomnieli sobie, że każdy człowiek, czy to dziecko czy dorosły, ma prawo do godnego życia w pokoju, miłości i poczuciu bezpieczeństwa.
Pani Dyrektor, podsumowując, podkreśliła, że oprócz praw są również obowiązki wynikające z roli ucznia, dziecka swoich rodziców, Polaka i człowieka. Należy pamiętać, że trzeba traktować innych tak, jak sami chcemy być traktowani!

Skip to content