Menu Zamknij

Spotkanie z Afryką … i nie tylko

Nigeria to dla nas egzotyczny i bardzo odległy kraj, ale dzięki wyjątkowym gościom w naszej szkole mogliśmy trochę bliżej poznać życie tamtejszych ludzi, zwłaszcza dzieci. 13 grudnia odwiedziły nas siostry misjonarki św. Piotra Klawera (klawerianki): s. Cynthia i s. Anthonia z Nigerii oraz s. Bożena. Spotkanie rozpoczęły modlitwą w języku igbo – jednym z głównych języków Nigerii. Następnie przedstawiły oryginalne stroje z różnych stron świata oraz na postawie prezentacji zapoznały uczniów z życiem ich rówieśników w Nigerii, np. jak wygląda tam szkoła, tablica, noszenie dzbanków z wodą na głowie i wiele innych. Nie zabrakło ciekawych eksponatów, które dzieci mogły własnoręcznie dotknąć, takich jak: berło Masajów, piłka nożna z kory drzewa bananowego (zrobiona przez dzieci w Afryce), wachlarz używany podczas upałów i do rozpalania ogniska, szopka bożonarodzeniowa z hebanu, róg krowy afrykańskiej z Ugandy, grzebień z hebanu, dzbanek na wodę, a także rzeczy przywiezione z Peru (kubek na herbatę, grzechotka, maska używana podczas tradycyjnych tańców, hamak). Ponadto dzieci uczyły się piosenki w języku igbo (Kene Chineke – Dziękuj Bogu) oraz oryginalnego tańca z Nigerii. Siostry zorganizowały również konkurs z nagrodami oraz prosiły o modlitwę różańcową za misjonarzy i prześladowanych chrześcijan na całym świecie (stąd specjalny różaniec w 5 kolorach: zielony za Afrykę, czerwony za Amerykę, biały za Europę, niebieski za Oceanię, żółty za Azję).

Organizacja spotkania: s. Bożena Najbar, s. Cynthia Ngerem, s. Anthonia Okolie, M. Sabat.

Skip to content