Menu Zamknij

Uroczystości rocznicowe w Bykowcach

W sobotę 10.09.2022 r. delegacja naszej szkoły – uczniowie klasy 7: Milena, Wiktoria, Oliwia i Bartek z nauczycielką panią Natalią Szybką i Panią Dyrektor – miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach rocznicowych w Bykowcach upamiętniających potyczkę oddziałów polskich i niemieckich w 1939 r. W tym wydarzeniu śmierć poniosło sześciu żołnierzy Pułku Strzelców Podhalańskich z Sambora z ppor. Marianem Zarembą na czele. Po oficjalnym powitaniu zebranych gości przez Wójta Gminy Sanok Annę Hałas oraz odśpiewaniu hymnu głos zabrała pani Krystyna Chowaniec, która przybliżyła rys historyczny tragicznych wydarzeń z września 1939 roku. Następnie przybyłe na uroczystość delegacje weteranów, kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, leśników, służb mundurowych, szkół, organizacji pozarządowych oraz gości złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy. W kolumnie marszowej, pod przewodnictwem orkiestry dętej OSP Pakoszówka, uczestnicy udali się na miejscowy cmentarz, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Modlitwę za poległych żołnierzy odmówił proboszcz parafii Sanok-Olchowce ks. Bogdan Blama. Uroczystości uświetniła kompania honorowa 21-szej Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, której ppor. Dominik Kotulski przeprowadził apel poległych, po którym żołnierze oddali salwę honorową. Na zakończenie uroczystości, zgromadzone delegacje oddały hołd poległym, składając kwiaty i znicze na grobie poległych Podhalańczyków oraz na grobie ppor. Mariana Zaremby. 

Skip to content