Menu Zamknij

Wycieczka do Warszawy

3 i 4 czerwca uczniowie klas: VI, VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Pierwszego dnia młodzież wraz z nauczycielami zwiedziła budynek Sejmu RP. W trakcie wizyty uczniowie zostali zapoznani z makietą budynków składających się na kompleks należący do Sejmu i Senatu RP oraz rozmieszczeniem poszczególnych instytucji na tym terenie. Wrażenie na wszystkich zrobiła powierzchnia całego kompleksu, która wynosi ponad 6 ha. Następnie uczniowie udali się do Sali Posiedzeń Sejmu, gdzie w miejscu przeznaczonym dla gości zostali zapoznani z historią oraz czasem współczesnym parlamentu. Obejrzeli też tablice upamiętniające posłów, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach w czasie II wojny światowej i katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Następnym punktem naszej wycieczki był spacer Alejami Ujazdowskimi do Parku Łazienkowskiego. Podczas przechadzki uczniowie mieli okazję zobaczyć z zewnątrz Belweder – miejsce ważnych dla naszego kraju wydarzeń historycznych, Ogród Botaniczny UW oraz Łazienki Królewskie, które stanowią przepiękny kompleks parkowo-pałacowy. Uczniowie z zachwytem podziwiali piękne klasycystyczne zabytki i ogrody m.in.  Pałac na Wyspie, Starą Pomarańczarnię, Biały Domek oraz pomnik Fryderyka Chopina.

Dzień był intensywny i jeszcze tego samego popołudnia zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, Hotel Bristol, Kościół Św. Krzyża, pomnik Mikołaja Kopernika. Stamtąd powędrowaliśmy w kierunku Starego Miasta. Pierwszym naszym przystankiem był Plac Zamkowy, gdzie uczniowie mogli podziwiać z zewnątrz Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta III Wazy. Grupa wycieczkowa przechadzała się także staromiejskimi uliczkami, zwiedzała wnętrze Archikatedry Świętego Jana – miejsce ślubów, koronacji i pogrzebów królewskich, które jest jednocześnie miejscem spoczynku prymasów Polski m.in. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczniowie podziwiali również Rynek Starego Miasta z pomnikiem warszawskiej syrenki, Barbakan oraz pomnik Małego Powstańca – który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Na zakończenie mogliśmy zobaczyć zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Drugi dzień pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od spotkania z przewodnikiem na Powązkach Wojskowych. Na tym najstarszym i najbardziej znanym cmentarzu Warszawy znajdują się groby powstańcze, Szarych Szeregów, groby ludzi kultury, sportu, polityki.

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Każdy mógł spędzić czas w tych miejscach, które go najbardziej interesowały. Trudno w kilku słowach opisać ogrom zdobytych tam doświadczeń. Polecamy każdemu to niesamowite miejsce, w którym na własnej skórze można sprawdzić działanie różnych rzeczy, m. in. łózka fakira, samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, zobaczyć setki eksponatów w różnych galeriach tematycznych. Do tego wizyta w Planetarium Nieba Kopernik, gdzie uczniowie zasiadając w wygodnych fotelach mogli obserwować piękne, rozgwieżdżone niebo.

Wszyscy z niecierpliwością i podekscytowaniem czekali również na ostatni punkt naszej wycieczki, czyli wizytę na Stadionie Narodowym. Mogliśmy z bliska zobaczyć miejsce rozgrywek sportowych, koncertów czy innych atrakcji tego obiektu. Wśród nas było wielu kibiców piłki nożnej i wizyta w tym miejscu okazała się spełnieniem marzeń. Obiekt naprawdę, robi wrażenie!

Podczas wycieczki do Warszawy uczniowie mieli możliwość zobaczenia wielu interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Pomimo zmęczenia wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domów.

Skip to content