Menu Zamknij

Akcja „Szkoła pamięta”

Nasza szkoła wzięła udział w piątej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”, która nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych oraz ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

W ramach tej inicjatywy nasi uczniowie odwiedzili park „Kwitnąca Akacja”, w którym znajdują się: zachowane obeliski nagrobków pochodzące ze starego trepczańskiego cmentarza; pomnik – Krzyż Katyński z inskrypcją Katyń, Sybir, Kresy. Golgota Wschodu. Pomóż przebaczyć;  Kwatera Katyńska – ustanowiona w maju 2010 r. dla upamiętnienia zbrodni katyńskiej; kamień upamiętniający ofiary rzezi wołyńskiej z 1943 r.; kamień z inskrypcją Pamięci żołnierzy wyklętych; tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom katastrofy polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r., tablica upamiętniająca księdza proboszcza Piotra Rymarowicza (duszpasterza, nauczyciela, miłośnika polskiej historii, któremu zawdzięczamy wiele inicjatyw o charakterze patriotycznym) i inne.

Dzieci z wielkim zaangażowaniem uporządkowały te wyjątkowe miejsca pamięci oraz zapaliły znicze, aby w ten sposób oddać hołd i szacunek tym, którzy odeszli na zawsze.

Organizacja akcji z ramienia szkoły: M. Sabat, N. Szybka, K. Buczkowicz, M. Zubel, I.  Brodzicka.

Skip to content