Menu Zamknij

Konkurs – HALLOWEEN PROJECT 2023

Lekcja angielskiego – kącik kulturowy

Legenda o Jack’u

Tradycja wydrążonej, zębatej dyni ze świeczką w środku (Jack O’lantern) wywodzi się z irlandzkiej legendy o Jacku, który na swe życie nie chciał zarabiać uczciwie i nie był dobrym człowiekiem. W związku z tym po śmierci nie został wpuszczony ani do nieba, ani do piekła. Krążył pomiędzy niebem a piekłem, do oświetlania drogi używał płonącego kawałka węgla umieszczonego w wydrążonej dyni. Stąd latarnia z dyni postawiona w oknie 31 października ma symbolizować światełko, które wskazuje drogę zbłąkanym wędrującym duszom…

Skąd się wzięło Halloween

Uważa się, że nazwa Halloween pochodzi od All Hallows’ Eve, czyli od wigilii Wszystkich Świętych. Święto to mogło wywodzić się z wierzeń Celtów, żyjących kiedyś na terenach Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji.

Dynia na Halloween

Zwyczaj robienia halloweenowych latarni narodził się w Irlandii. Tyle że zamiast dyń wykorzystywano bulwy rzepy lub buraków. Latarnie symbolizowały dusze, a przy okazji rozświetlały ciemną jesienną noc. Kiedy w połowie XIX wieku w Irlandii zapanował Wielki Głód, Irlandczycy wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych. Tam podczas święta zbiorów, obchodzonego właśnie 31 października, zobaczyli dynię. Uznali także, że dynia o wiele lepiej nadaje się do robienia latarni niż rzepa. I tak zlały się tradycje z dwóch różnych kontynentów, a symbolem Halloween stała się dynia.

„Trick or Treat” Halloweenowe zawołanie „treat or trick” (cukierek albo psikus) pochodzi z Australii. To australijskie dzieciaki zapoczątkowały odwiedziny domów z zawołaniem: „trick or treat” dziękując gospodarzom za słodycze lub czyniąc im figle.

Skip to content